Barion Pixel

Druhotná licence na software - řešení, které šetří rozpočet firem.

 

 

 

Nakupování z druhé ruky je oblíbené již dlouhodobě, a to nejen v oblasti oblečení. Výrazně ušetřit mohou i firmy – nákupem softwarových licencí „ze second handu“. O co jde, jak to funguje a na co si dát pozor?

 Na bazarech se běžně hledají auta, hračky, elektronika, oblečení či nábytek. Lidé využívají tohoto způsobu zejména pro výhodnější ceny. Výrazně ušetřit však mohou také v oblasti, kde byste to možná nečekali. Již téměř 10 let (od roku 2012) mají možnost nakupovat „secondhandový“ software. O druhotných licencích se ale mluví velmi málo.

 

Druhotná licence šetří peněženku firmy, která software nechce, i podnikatele, který potřebuje nový program.

Společnost, která si zakoupí software, ale časem jí už nepostačuje a rozhodne se pro změnu, nemusí být nešťastná z nevyužité investice do softwarové licence (mnohé totiž mají platnost několik let, případně jsou i doživotní). Tato situace většinou nastává ve firmách, které mají zájem koupit si novější verzi programu, případně provést výměnu za úplně jiný software. Z těchto důvodů se dříve používané programy stávají nepotřebnými. Namísto toho, aby je podnikatelé jen tak vyhodili a přestali používat, však mají možnost softwary is licencemi prodat společnostem, které za předem dohodnutou částku odkoupí a následně nabídnou dalším zákazníkům. Jedná se o podobný princip jako při prodeji a nákupu ojetých aut, použitého nábytku či elektroniky.

Na druhé straně stojí podnikatelé, kteří potřebují software koupit. Pokud se rozhodnou pro druhotnou licenci, mohou výrazně ušetřit, například i 70 % původní ceny licence. Na první pohled to může vypadat nereálné. Adam Roman z firmy Softvérlacno, která se zabývá právě výkupem a prodejem použitých licencí, vysvětlil, jak takový značný rozdíl v ceně vzniká. Některé firmy totiž nakoupí spoustu různých softwarů, například 1 000 kusů, a časem zjistí, že 30 % z nich nevyužívají ani nepotřebují. Takoví podnikatelé se proto rozhodnou, že přebytečné licence vrátí původnímu výrobci, ale ten je často neodkoupí. Tehdy se mohou obrátit na společnosti, které licence odkupují a prodat jim je i se 70% slevou oproti původní ceně a dostat tak alespoň část nákladů zpět. A. Roman také uvedl, že licence nejčastěji prodávají nejen zahraniční společnosti, které mají přebytek softwarů, ale také firmy, které vyhlásily bankrot.

Nejde přitom o žádný spekulativní či podvodný prodej. Soudní dvůr Evropské unie v roce 2012 rozhodl, že druhotná licence softwaru je běžná legální licence, která již byla někdy použita nebo byla součástí hardwaru.

Kolik může firma, která si koupí druhotnou licenci, ušetřit oproti koupi nového softwaru?

Nákupem druhotných licencí lze ušetřit značný objem peněz, přičemž licence nijak neztrácí na kvalitě, resp. nedochází časem k jejímu opotřebení.

CEO firmy e-licence, s.r.o. Monika Balková jako příklad uvedla oblíbený Microsoft Office 2019 pro podnikatele. Při koupi tohoto softwaru z druhé ruky dokáže jejich zákazník, tedy nakupující firma, ušetřit až 60 % nákladů – software si tak namísto 299 eur dokáže koupit za 120 eur. Při koupi operačního systému Windows 10 Pro jde až o 80% úsporu, protože místo 259 eur za něj při koupi z druhé ruky podnikatelé zaplatí jen 45 eur.

M. Balková však dodává, že důležitou roli při takovém prodeji má směrnice EU, podle které je možné bez omezení převádět práva i v případě softwarů s licencí typu OEM (tj. licence získaná spolu se zakoupeným hardwarem, na kterém je software předinstalován). „Verzi s licencí OEM najdou zákazníci často i ve svých nových počítačích jako předinstalovaný software. Tento typ licencí má však výhodu v tom, že si ji umí zákazník „přesunout“ na další hardware v budoucnosti bez jakýchkoli komplikací,” dodává Monika Balková.

Při výkupu a prodeji softwarů se někdy obchází legislativa, na co si dát pozor?

Při kupování druhotných licencí je však třeba dát pozor na podvodníky, kteří se snaží obcházet legislativu. Jak uvedla Monika Balková, jedná se io tzv. časově omezené licence, které platí jen určitou dobu (například jeden rok). Tyto licence nepatří mezi druhotné, které jsou zahrnuty v zákoně, protože ten vymezuje pouze prodej druhotných licencí na neomezené časové rozpětí.

Druhotnou licenci může jednotlivec či firma opětovně prodat dále.

Adam Roman uvádí, že pokud se firma nebo jednotlivec rozhodne, že už nepotřebuje ani druhotnou licenci, může ji opět prodat dál. Software se totiž koupí stal majetkem dané osoby nebo společnosti, a podle Soudního dvora Evropské unie nemůže žádný výrobce takovému prodeji bránit.

„V případě, že se na nás zákazník obrátí s tím, že už software nepotřebuje a chce jej prodat, rádi software odkoupíme za nižší, případně stejnou cenu, aby jej mohl využít jiný zákazník,“ dodal Adam Roman z firmy Softvérlacno.

Druhotné licence tak mohou přinést výhody nejen podnikatelům, kteří potřebují nový software a chtějí ušetřit, ale také firmám či jednotlivcům, kteří již své softwary nepotřebují, a tím se jim vrátí alespoň část nákladů, které do jejich koupě investovaly, a rozhodnou se je poskytnout společnostem , které tyto softwary odkoupí.