Barion Pixel

Co říká právo na opětovný prodej licencí?

 

 

Jeden z nejpodstatnějších rozsudků vztahujících se k prodeji druhotných licencí byl vydán Evropským soudním dvorem v roce 2012.

 

Soudní dvůr EU rozhodl, že: „Tvůrce počítačových programů nemůže bránit dalšímu prodeji „použitých“ licencí umožňujících používání jeho programů stažených z internetu.“

Znamená to, že prodej „použitého“ softwaru je naprosto legální. Tento rozsudek vytvořil bezpečný a legální základ pro celou EU zajišťující zdravou a férovou konkurenci na evropském trhu.

 

Z rozsudku rovněž vyplývá, že:

Časově neomezené softwarové licence mohou být volně prodávány. V případě, že nakoupíte software samostatně, můžete jej poté za stejných podmínek prodat.

Výhradní právo autora softwaru se vyčerpá při prvním prodeji.Kupující, kteří si pořídili počítačový program z volného trhu, jsou oprávněni tento software užívat.

Pokud licenční smlouva prodej (další převod) softwaru výslovně zakazuje, nositel dotyčného práva již nemůže dalšímu prodeji bránit. Licenční smlouva nestojí nad Evropským právem a body, které jsou s ním v rozporu, jsou neplatné (platí zejména pro tzv. „OEM software“).

Není rozdíl mezi způsobem distribuce.Software může být šířen na CD/DVD nebo online. Nositel práv nemůže při dalším prodeji stejné rozmnoženiny znovu požadovat odměnu, kterou již získal při prvním prodeji.

 

Nový trh se začal formovat v roce 2012 na základě nařízení Soudního dvora Evropské unie (dříve Evropského soudního dvora). Ten rozhodl, že druhotná licence softwaru je běžná legální licence, která již někdy mohla být použita nebo byla součástí hardwaru, se kterým používána není.

Nákup a prodej softwarových licencí není žádný výmysl, podpultový prodej či vyspekulovaný podnikatelský tah. Mnoho zakoupených licencí zůstává nevyužitých. Pokud se firma rozhodne, že software nepotřebuje, má právo jej dále prodat, protože se koupí stal jejím majetkem. Žádný výrobce takovému prodeji podle SDEU nemůže bránit.