Barion Pixel

Blog

Druhotná licence na software - řešení, které šetří rozpočet firem.

 

 

 

Nakupování z druhé ruky je oblíbené již dlouhodobě, a to nejen v oblasti oblečení. Výrazně ušetřit mohou i firmy – nákupem softwarových licencí „ze second handu“. O co jde, jak to funguje a na co si dát pozor?

 Na bazarech se běžně hledají auta, hračky, elektronika, oblečení či nábytek. Lidé využívají tohoto způsobu zejména pro výhodnější ceny. Výrazně ušetřit však mohou také v oblasti, kde byste to možná nečekali. Již téměř 10 let (od roku 2012) mají možnost nakupovat „secondhandový“ software. O druhotných licencích se ale mluví velmi málo.

 

Druhotná licence šetří peněženku firmy, která software nechce, i podnikatele, který potřebuje nový program.

Společnost, která si zakoupí software, ale časem jí už nepostačuje a rozhodne se pro změnu, nemusí být nešťastná z nevyužité investice do softwarové licence (mnohé totiž mají platnost několik let, případně jsou i doživotní). Tato situace většinou nastává ve firmách, které mají zájem koupit si novější verzi programu, případně provést výměnu za úplně jiný software. Z těchto důvodů se dříve používané programy stávají nepotřebnými. Namísto toho, aby je podnikatelé jen tak vyhodili a přestali používat, však mají možnost softwary is licencemi prodat společnostem, které za předem dohodnutou částku odkoupí a následně nabídnou dalším zákazníkům. Jedná se o podobný princip jako při prodeji a nákupu ojetých aut, použitého nábytku či elektroniky.

Na druhé straně stojí podnikatelé, kteří potřebují software koupit. Pokud se rozhodnou pro druhotnou licenci, mohou výrazně ušetřit, například i 70 % původní ceny licence. Na první pohled to může vypadat nereálné. Adam Roman z firmy Softvérlacno, která se zabývá právě výkupem a prodejem použitých licencí, vysvětlil, jak takový značný rozdíl v ceně vzniká. Některé firmy totiž nakoupí spoustu různých softwarů, například 1 000 kusů, a časem zjistí, že 30 % z nich nevyužívají ani nepotřebují. Takoví podnikatelé se proto rozhodnou, že přebytečné licence vrátí původnímu výrobci, ale ten je často neodkoupí. Tehdy se mohou obrátit na společnosti, které licence odkupují a prodat jim je i se 70% slevou oproti původní ceně a dostat tak alespoň část nákladů zpět. A. Roman také uvedl, že licence nejčastěji prodávají nejen zahraniční společnosti, které mají přebytek softwarů, ale také firmy, které vyhlásily bankrot.

Nejde přitom o žádný spekulativní či podvodný prodej. Soudní dvůr Evropské unie v roce 2012 rozhodl, že druhotná licence softwaru je běžná legální licence, která již byla někdy použita nebo byla součástí hardwaru.

Kolik může firma, která si koupí druhotnou licenci, ušetřit oproti koupi nového softwaru?

Nákupem druhotných licencí lze ušetřit značný objem peněz, přičemž licence nijak neztrácí na kvalitě, resp. nedochází časem k jejímu opotřebení.

CEO firmy e-licence, s.r.o. Monika Balková jako příklad uvedla oblíbený Microsoft Office 2019 pro podnikatele. Při koupi tohoto softwaru z druhé ruky dokáže jejich zákazník, tedy nakupující firma, ušetřit až 60 % nákladů – software si tak namísto 299 eur dokáže koupit za 120 eur. Při koupi operačního systému Windows 10 Pro jde až o 80% úsporu, protože místo 259 eur za něj při koupi z druhé ruky podnikatelé zaplatí jen 45 eur.

M. Balková však dodává, že důležitou roli při takovém prodeji má směrnice EU, podle které je možné bez omezení převádět práva i v případě softwarů s licencí typu OEM (tj. licence získaná spolu se zakoupeným hardwarem, na kterém je software předinstalován). „Verzi s licencí OEM najdou zákazníci často i ve svých nových počítačích jako předinstalovaný software. Tento typ licencí má však výhodu v tom, že si ji umí zákazník „přesunout“ na další hardware v budoucnosti bez jakýchkoli komplikací,” dodává Monika Balková.

Při výkupu a prodeji softwarů se někdy obchází legislativa, na co si dát pozor?

Při kupování druhotných licencí je však třeba dát pozor na podvodníky, kteří se snaží obcházet legislativu. Jak uvedla Monika Balková, jedná se io tzv. časově omezené licence, které platí jen určitou dobu (například jeden rok). Tyto licence nepatří mezi druhotné, které jsou zahrnuty v zákoně, protože ten vymezuje pouze prodej druhotných licencí na neomezené časové rozpětí.

Druhotnou licenci může jednotlivec či firma opětovně prodat dále.

Adam Roman uvádí, že pokud se firma nebo jednotlivec rozhodne, že už nepotřebuje ani druhotnou licenci, může ji opět prodat dál. Software se totiž koupí stal majetkem dané osoby nebo společnosti, a podle Soudního dvora Evropské unie nemůže žádný výrobce takovému prodeji bránit.

„V případě, že se na nás zákazník obrátí s tím, že už software nepotřebuje a chce jej prodat, rádi software odkoupíme za nižší, případně stejnou cenu, aby jej mohl využít jiný zákazník,“ dodal Adam Roman z firmy Softvérlacno.

Druhotné licence tak mohou přinést výhody nejen podnikatelům, kteří potřebují nový software a chtějí ušetřit, ale také firmám či jednotlivcům, kteří již své softwary nepotřebují, a tím se jim vrátí alespoň část nákladů, které do jejich koupě investovaly, a rozhodnou se je poskytnout společnostem , které tyto softwary odkoupí.

 

 

Jsou druhotné licence bezpečné?

 

 

 

V digitálním věku, kde software hraje nedílnou roli v našem každodenním životě, stále častěji se dostáváme do kontaktu s pojmem druhotné licence. Tato možnost umožňuje uživatelům distribuovat nebo pronajímat software, který již vlastní, otevírající cestu k sekundárnímu trhu s digitálním obsahem. No, jaký je vliv tohoto jevu na bezpečnost digitálních prostředků? Pojďme se podívat na pozitivní aspekty druhotných licencí na software a jejich vliv na bezpečnost.

 

1. Finanční úspora pro uživatele
Jedním z nejvýraznějších pozitivních aspektů druhotných licencí je finanční úspora pro uživatele. Ti, kteří si mohou dovolit jen občasné používání drahých softwarových nástrojů, mohou získávat přístup k těmto nástrojům za nižší cenu prostřednictvím druhotných licencí. To je pro mnohé příležitost získat kvalitní software bez velkého zatížení peněženky.

2. Možnost přístupu ke starším verzím softwaru
Druhotné licence mohou být klíčové pro organizace, které potřebují přístup k konkrétním verzím softwaru z důvodů kompatibility nebo specifických požadavků. V případě, že novější verze nevyhovují jejich potřebám, možnost získání licence na starší verzi může být cenná.

3. Vznik sekundárního trhu s licencemi
Druhotné licence vytvářejí sekundární trh s digitálním obsahem, což může mít pozitivní vliv na konkurenci a možnosti výběru pro uživatele. Tento trh může stimulovat inovace a vést k nižším cenám v digitálním ekosystému.

4. Odpadávání starého softwaru
Možnost druhotného licencování umožňuje uživatelům, kteří přestali potřebovat jistý software, získávat zpět alespoň část investice prostřednictvím jeho prodeje. To vede k efektivnějšímu nakládání s digitálními prostředky a přispívá k environmentálnímu aspektu, protože se redukuje množství zastaralého softwaru.

5. Příležitost pro menší podniky a neziskové organizace
Druhotné licence mohou být pro menší podniky a neziskové organizace skvělou možností získání přístupu k kvalitnímu softwaru bez velkých nákladů. Tím se zvyšuje jejich konkurenceschopnost a schopnost efektivně konkurovat ve svých odvětvích.

Závěr
Jsou druhotné licence bezpečné? Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Jsou bezpečné, pokud jsou dodržovány licenční dohody a pokud uživatelé provádějí opatření k zajištění legitimity a bezpečnosti licencovaného softwaru.

 

Jak druhotný software šetří v České republice statisíce korun

 

 

V Naší nabídce máme nový i druhotný software. Hlavním rozdílem je, že "druhotné" (někdy také označované jako "použité" ) softwarové produkty mohou být prodávány za výrazně nižší cenu v porovnání s tou původní.

 

Ještě před deseti lety tento trh neexistoval a dnes v rámci Evropské unie výrazným způsobem šetří výdaje za nákup softwaru.

Slovensko není výjimkou. Komerční sektor, ale i tuzemská státní správa přicházejí na to, že s výraznou slevou může zcela legálně nabýt licence k operačním systémům, kancelářským balíkům, serverovým produktům a dalšímu softwaru. Trh s dlouholetými licencemi firmám ušetří až 70 % výdajů za nákup softwaru.

 

Prodej a výkup licencí roste o desítky procent

Tento druh byznysu má původ v Německu, kde podle posledních zveřejněných informací z průzkumu největšího prodejce, společnosti UsedSoft, trh s dlouholetými softwarovými licencemi dosahuje ročního obratu více než 90 milionů Eur. Ročně přitom roste o desítky procent. Podle vzoru západních zemí také Slovenská republika začíná ve výdajích za software šetřit.Prodej a zpětný výkup druhotných multilicencí přináší z hlediska správy a jednoduchosti nasazení nesporné výhody pro zákazníky s větším počtem pracovních stanic. Tento užitečný způsob šetří desítky procent ve výdajích na software, což v absolutních číslech představuje desetitisíce Eur.Naše společnost také vyniká rozsahem portfolia a dostupností nabízených druhotných licencí. Samotný Microsoft ve svých oficiálních vyjádřeních připouští, že tento druh prodeje softwaru je za předpokladu dodržení pravidel určených SDEU přípustný. Dokonce mu to výrazně napomáhá při snaze o digitální transformaci zákazníků do čím dál tím populárnějšího modelu předplatného a cloudových služeb.

 

Druhotné licence mají stejné výhody a podporu od výrobce

Vzhledem k vyvíjejícím se trendům na trhu se softwarovými licencemi a především postojem softwarových výrobců k cenotvorbě začíná být druhotný software cenově zajímavý i pro sektor státní správy. Z již uzavřených obchodů dokázaly státní instituce nákupem druhotných softwarových multilicencí ušetřit až do 60%, v závislosti na produktu a aktuální tržní ceně.

Ještě lépe je na tom komerční sektor, kde lze získat mnohem vyšší úsporu. Mnoho firem takto ušetřilo při nákupu kancelářských balíků MS Office a serverových produktů až 40 % nákladů. Zakoupené druhotné softwarové licence mají všechny výhody nových licencí a také podporu výrobce. Největším pozitivem tohoto nákupu je však vysoká úspora financí, které můžete investovat do jiných položek. Také můžete využít možnosti zpětného výkupu nadbytečného softwaru.

 

Co říká právo na opětovný prodej licencí?

 

 

Jeden z nejpodstatnějších rozsudků vztahujících se k prodeji druhotných licencí byl vydán Evropským soudním dvorem v roce 2012.

 

Soudní dvůr EU rozhodl, že: „Tvůrce počítačových programů nemůže bránit dalšímu prodeji „použitých“ licencí umožňujících používání jeho programů stažených z internetu.“

Znamená to, že prodej „použitého“ softwaru je naprosto legální. Tento rozsudek vytvořil bezpečný a legální základ pro celou EU zajišťující zdravou a férovou konkurenci na evropském trhu.

 

Z rozsudku rovněž vyplývá, že:

Časově neomezené softwarové licence mohou být volně prodávány. V případě, že nakoupíte software samostatně, můžete jej poté za stejných podmínek prodat.

Výhradní právo autora softwaru se vyčerpá při prvním prodeji.Kupující, kteří si pořídili počítačový program z volného trhu, jsou oprávněni tento software užívat.

Pokud licenční smlouva prodej (další převod) softwaru výslovně zakazuje, nositel dotyčného práva již nemůže dalšímu prodeji bránit. Licenční smlouva nestojí nad Evropským právem a body, které jsou s ním v rozporu, jsou neplatné (platí zejména pro tzv. „OEM software“).

Není rozdíl mezi způsobem distribuce.Software může být šířen na CD/DVD nebo online. Nositel práv nemůže při dalším prodeji stejné rozmnoženiny znovu požadovat odměnu, kterou již získal při prvním prodeji.

 

Nový trh se začal formovat v roce 2012 na základě nařízení Soudního dvora Evropské unie (dříve Evropského soudního dvora). Ten rozhodl, že druhotná licence softwaru je běžná legální licence, která již někdy mohla být použita nebo byla součástí hardwaru, se kterým používána není.

Nákup a prodej softwarových licencí není žádný výmysl, podpultový prodej či vyspekulovaný podnikatelský tah. Mnoho zakoupených licencí zůstává nevyužitých. Pokud se firma rozhodne, že software nepotřebuje, má právo jej dále prodat, protože se koupí stal jejím majetkem. Žádný výrobce takovému prodeji podle SDEU nemůže bránit.